Formálne jazyky a automaty
(letný semester 2018/2019)

[ oznamy ]
[ rozvrh ]
[ pravidlá ]
[ domáce úlohy ]
[ riešenia ]
[ hodnotenie ]
[ materiály ]
[ odkazy ]
[ TeX ]
[ kontakt ]

Prihlásenie

Meno:
Heslo:

Oznamy

pridané dňaoznam
12. 6. 2019Podľa dohody sa druhá opravná písomka uskutoční vo štvrtok, 13.6., o 14:00 v M-II. Opravovať sa bude dať aj veľká aj malá písomka. Príklady sa môžu týkať čohokoľvek, čo sme počas letného semestra preberali na prednáške alebo na cvičeniach. Platí, že ak študent odovzdá svoje riešenie opravnej písomky, tak sa automaticky zahadzuje jeho výsledok zo semestra a nahrádza sa výsledkom opravnej písomky. Teda, teoreticky je možné si aj pohoršiť. Avšak verím, že všetci, čo prídete, si iba polepšíte :)
3. 6. 2019Podľa dohody sa prvá opravná písomka uskutoční v stredu, 5.6., o 14:00 v M-I. Opravovať sa bude dať aj veľká aj malá písomka. Príklady sa môžu týkať čohokoľvek, čo sme počas letného semestra preberali na prednáške alebo na cvičeniach. Platí, že ak študent odovzdá svoje riešenie opravnej písomky, tak sa automaticky zahadzuje jeho výsledok zo semestra a nahrádza sa výsledkom opravnej písomky. Teda, teoreticky je možné si aj pohoršiť. Avšak verím, že všetci, čo prídete, si iba polepšíte :)
28. 5. 2019Konzultácia k Veľkej Písomke sa uskutoční v piatok, 31.5. o 10:00. Stretneme sa pred M-I a nájdeme nejaké voľné akvárko. Bude možnosť nahliadnuť opravené riešenia písomky a konzultovať ich. Taktiež budú prezentované vzorové riešenia úloh.
15. 5. 2019Pribudli vzorové riešenia domácej úlohy tri za ktoré ďakujeme Filipovi Jurčákovi a tentokrát (prekvapivo) aj cvičiacemu. Pozrite sa, inšpirujte sa. V prípade, že nájdete chybu alebo preklep v týchto riešeniach, dajte mi prosím vedieť.
13. 5. 2019Podľa dohody zo začiatku semestra je termín veľkej písomky 16.5. o 16:30 v F1/108. Na písomke sa môžu vyskutnúť príklady týkajúce sa tematických okruhov z celého semestra (okrem poslednej prednášky, ale vrátane DPDA).
6. 5. 2019Pribudli vzorové riešenia domácej úlohy dva za ktoré ďakujeme Tomášovi Farskému a Martinovi Čulenovi. Pozrite sa, inšpirujte sa. V prípade, že nájdete chybu alebo preklep v týchto riešeniach, dajte mi prosím vedieť.
25. 4. 2019Bolo zverejnené zadanie tretej bodovanej domácej úlohy. Riešenia treba odovzdať do stredy, 8.5., 10:47 do krabice, ktorá bude umiestnená pred sekretariátom KI.
2. 4. 2019
REKLAMA: Na prednáške o Riceových vetách sme sa dozvedeli, že druhá Riceova veta je zamurovaná v múroch zrúcaniny kostola s kláštorom Katarínka (pri Dechticiach) (Pozri tu!). Počas leta prebiehajú dobrovolnícke turnusy, počas ktorých sa Katarínka opravuje. Ktokoľvek sa môže k tomuto dielu pridať a zúčastniť sa dvojtýždenného turnusu na Katarínke. Počas týchto turnusov žijeme ako v 17. storočí, teda bez mobilov, internetov a ďalších aplikácií informatiky. Cvičiaci v rámci oddychu vrelo odporúča takúto aktivitku na leto.
 • Ak by ste mali záujem o ďalšie informácie, rád vám ich poviem osobne.
 • Ak vás to oslovilo, tak na nejaký turnus v lete sa viete prihlásiť na tomto odkaze.
 • Perlička: Tento projekt založila v roku 1994 partia matfyzákov - informatikov. Jeden z nich projekt stále vedie.
1. 4. 2019Bolo zverejnené zadanie druhej bodovanej domácej úlohy. Riešenia treba odovzdať do stredy, 17.4., 10:47 do krabice, ktorá bude umiestnená pred sekretariátom KI.
26. 3. 2019Pribudli vzorové riešenia domácej úlohy jedna za ktoré ďakujeme Jarke Kokavcovej a Maťovi Čulenovi. Pozrite sa, inšpirujte sa. V prípade, že nájdete chybu alebo preklep v týchto riešeniach, dajte mi prosím vedieť.
26. 3. 2019Podľa dohody zo začiatku semestra je termín malej písomky 4.4. o 16:30 v F1/108. Na písomke sa môžu vyskytnúť úlohy z tematických okruhov prebratých na prednáškach a cvičeniach od začiatku semestra po cvičenie číslo 6 (vrátane). Ide najmä o tieto tematické okruhy:
 • Myhill-Nerodová veta
 • a-prekladače
 • dvojsmerné konečné automaty
 • uzavretosť tried Lcf a R na homomorfizmus a inverzný homomorfizmus
 • (Rozšírené) kontextové jazyky, LBA, (rozšírené) kontextové gramatiky
 • Szelepcsényiho veta
 • Ogdenova lema
 • Greibachovej normálny tvar
 • Veta o lineárnom priestore
 • Uzáverové vlastnosti tried Lecs a Lre
 • PKP (po to, čo sme stihli na šiestom cvičení)
5. 3. 2019Bolo zverejnené zadanie prvej bodovanej domácej úlohy. Riešenia treba odovzdať do stredy, 20.3., 10:07 do krabice ktorá bude umiestnená pred sekretariátom KI.
18. 2. 2019Vitajte na v letnom semestri! Aby nevznikli zbytočné komplikácie, prosíme všetkých študentov aby si zopakovali pravidlá predmetu. Pravidlá sú veľmi podobné tým, čo platili v zimnom semestri. Prihlasovanie na tejto stránke je otvorené; všetci študenti by mali mať vytvorené používateľské meno s prázdnym heslom. V prípade, že nemáte vytvorené používateľské meno (a chcete predmet absolvovať), treba poslať mail cvičiacemu. Je potrebné zmeniť si heslo. Sebe, nie spolužiakom. Fakt vás prosím, tento druh srandy si odpustime. Bude jej dosť aj bez toho :-) Taktiež si treba vybrať si skupinu cvičení, nastaviť e-mailovú adresu a zverejňovanie študijných výsledkov. Teším sa na pokračovanie našej dobrodružnej cesty do hlbín teoretickej informatiky!